Dziesmusvētku pētniecības raidieraksts "Dziesmusvētku tīklos"

1. raidījums - Dziesmu svētku vēstures mācības šodien un rīt

Vai dziesmu svētki ir izklaides žanrs? Cik liela loma tajos ir tautasdziesmai? Kas ir sākotnējā dziesmu svētku identitāte un kas raksturīgs katram dziesmu svētku vēsturiskajam posmam? Ar ko mūsu svētki atšķiras no vācbaltiešu un igauņu? Cik plašam būtu jābūt dziesmu svētku koncertu repertuāram? Vai dziesmu un deju svētku organizēšana nav jānošķir, un kā vēsture mums var palīdzēt pieņemt labākus lēmumus šodien?

Kā pirmie viesi uz sarunu aicināti muzikologi, mākslas zinātņu doktori un Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LFMI) pētnieki Ilze Šarkovska-Liepiņa un Arnolds Klotiņš. Raidījuma sarunas pamatam izvēlēta šī gada Dziesmu svētkos iznākusi kolektīvā monogrāfija "Dziesmu svētkiem – 150. Vēsture. Versijas", kuras tapšanā un plānošanā iesaistīti abi aicinātie sarunu dalībnieki. Svaigu skatījumu dziesmu svētku procesam un norisēm piešķir jaunais raidījuma vadītājs Linards Kalniņš, ikdienā zināms kā datu zinātnieks, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) docētājs un kormūzikas, rokmūzikas entuziasts.

2. raidījums - Latvijas ārzemnieku līdzdalība un amatiermākslas ilgtspēja

Par tendenci idealizēt dziesmu svētku komponistus un diriģentus, par kordziedāšanas prieku un būtību, par Rīgas Projektu kora un Latviešu kora ārzemniekiem misiju un dažādiem līdzās pastāvēt spējīgiem kordziedāšanas modeļiem, par svētku pieejamību cittautiešiem-ārzemniekiem, par svētku pieejamību tūristiem, par mūzikas konkursiem un koru skatēm, par svētku procesu caurspīdīgumu, par sadziedāšanos kā atsevišķu dziesmu svētku daļu, par dziesmu svētkiem kā projektu un vēl.

"Dziesmusvētku tīklos" turpinājuma otrajā sērijā ar saviem novērojumiem un viedokli dalās bulgāru-skotu izcelsmes komponists, diriģents un Latvijas Nacionālā teātra muzikālās daļas vadītājs Aleksandrs Tomass Metjusons; Rīgas Projektu kora līdzdibinātāja, koriste un sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Sokolova; operdziedātāja, latviešu valodas pasniedzēja un Latviešu kora ārzemniekiem ("Latvian Choir for Expats") vadītāja Tīna Gelnere. Sarunu vada Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas Latvijas Kultūras koledžas docētājs un datu zinātnieks Linards Kalniņš.

3. sērija - Dziesmu svētku vēstneši un iesaiņojums

Vai dziesmu un deju svētkus vajag reklamēt un kā? Kas tiek uztverts kā dziesmu un deju svētku svētuma aizskaršana? Kas aicina, nevis atgrūž cilvēkus pievienoties dziedātpriekam? Kam pieder dziesmu un deju svētki? Vai māksliniecisku kļūdu pieļaušana un jaunu ideju ieviešana var apdraudēt svētku izdošanos? Kā cieņpilni attiekties pret svētku dalībniekiem un apmeklētājiem?

Trešajā sērijā "Dziesmusvētku tīklos" ar savu viedokli un novērojumiem dalās reklāmiste, radošā direktore un "Šķībo dziesmu svētku" ("Drosmīgo dziesmu svētku") idejas autore Una Rozenbauma, Jaunā Rīgas teātra aktieris un zīmējumu grāmatas "Pirmie latviešu dziedāšanas svētki" autors Vilis Daudziņš, žurnāliste un viena no seriāla "Kolektīvs" producentēm Zane Ozoliņa. Sarunu vada un šajā reizē arī iesaistās – datu zinātnieks un kormūzikas, rokmūzikas entuziasts Linards Kalniņš.

Tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo tīmekļvietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku lasiet šeit.