
Acis darba izbijās,
Rokas darba nebijās,
Rokas darba nebijās,
Zinajās padarot.
Lieli svētki rada lielas ietekmes uz apkārtējo vidi, tomēr kopā būšanai ir liels spēks, spēks ietekmes samazināt, un tas ir iespējams, piedzīvojot un izdzīvojot svētkus videi draudzīgāk. Apvienojot Dziesmu svētku organizatoru apņemšanos, Pasaules Dabas Fonda ieteikumus un dalībnieku, apmeklētāju un partneru labo gribu un vēlmi rūpēties par dabu, ir iespēja nodrošināt to, ka šie būs līdz šim videi draudzīgākie Dziesmu svētki.
Mūsu Zeme šobrīd piedzīvo divas postošas krīzes — klimata pārmaiņas un bioloģiskās daudzveidības strauju samazināšanos. Globālā temperatūra uz Zemes strauji pieaug. Pēdējie septiņi gadi ir bijuši vissiltākie novērojumu vēsturē — to laikā globālā temperatūra ir pieaugusi par 1,2°C. Gan pie masveida sugu izmiršanas, gan ekosistēmu degradācijas ir vainojamas cilvēku izraisītās klimata pārmaiņas, kas ir milzīgs un neatgriezenisks kaitējums visai dzīvajai dabai, ieskaitot cilvēkus.
Apzinoties, ka liela mēroga pasākumi videi rada lielu slodzi, galvenie lieli virzieni, par kuriem domājam šajos svētkos, ir mobilitāte, resursu taupība, ūdens un atkritumi.
Videi draudzīgākas mobilitātes veicināšana
Dziesmu svētku mājvieta - Rīga - gan ikdienā, gan svētku laikā arvien attīstās, lai apkaimes būtu pieejamas un ērti sasniedzamas, līdz ar to dodoties uz un no koncertiem un mēģinājumiem, aicinām iespēju robežās doties ar kājām, velosipēdu. Ja tas nav iespējams, tad ar sabiedrisko transportu. Aicinām kārtīgi izvērtēt nepieciešamību izmantot automašīnu, ja tomēr tāda ir, tad braukt kopā, nebraucot katram savā, tukšā mašīnā.
Resursu taupība
Lai nodrošinātu tik iespaidīgu svētku norisi, nepieciešams daudz lietu, tāpēc gan cienot Svētku rīkotājus, gan apkārtējo vidi, aicinām izrādīt saudzīgu attieksmi un būt taupīgiem. Elektroenerģijas taupībai izmanto dabisko apgaismoju, izslēdz gaismu, atstājot telpas, atvieno elektroierīces, kad tās nelieto un iepērcies atbildīgi.
Ūdens pieejamība
Lai mazinātu plastmasas atkritumus svētku laikā, organizatori parūpējušies par ūdens uzpildes vietām lielākajās svētku norises vietās, kā arī to, lai pasākumu teritorijās varētu ienest atkārtoti lietojamās metāla ūdens pudeles.
Atbildīga atkritumu apsaimniekošana
Labākais risinājums pieaugošajai atkritumu problēmai ir atkritumus neradīt. To arī iespēju robežās aicinām darīt, kā arī izmantot svētku organizatoru nodrošinātos depozīta punktus un atkritumu šķirošanas iespējas svētku norises vietās.
Ilgtspējīgas pārtikas patēriņš
Svētkos dalībiekiem būs iespēja izvēlēties ēdienkarti — pamata ēdienkarti ar gaļas ēdieniem vai veģetāro ēdienkarti. Svētku partneri ir aicināti atbalstīt ilgtspējīgas prakses, sekojot Pasaules Dabas Fonda izveidotajiem ieteikumiem apmeklētāju ēdinātājiem. Visefektīvākais veids, kā samazināt pārtikas ietekmi uz vidi, joprojām ir ēst vairāk augu, mazāk – dzīvnieku valsts produktus. Papildu ēdienkartei, būtiski ir izvērtēt arī ēdiena pasniegšanas veidu un iespējas iesaistīties patērētāja izglītošanā.
Dabai draudzīga rotāšanās svētkos
Kas gan būtu svētki vasaras pilnbriedā bez ziedu klēpjiem un smaržojošiem vainagiem. Domājot par klimatam un videi draudzīgāku ziedu izvēli, acinām dalībniekus un viesus veidot un pīt ziedu vainagus, saudzējot Latvijas aizsargājamos augus, izmantojot vietējos ziedus un pēc svētkiem košumaugus kompostēt.
Pucējoties aicinām piedomāt, kādus sevis un drēbju kopšanas līdzekļus izmantosiet, priekšroku dodot ilgtspējīgiem un bioloģiskiem līdzekļiem.
Ekoloģiskā pēda
Latvijas Vides aizsardzības fondā apstiprinātā projekta “Ietekmes uz vidi mazināšana XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII Deju svētkos” viena no aktivitātēm paredz, ka Pasaules Dabas Fonds sadarbībā ar organizatoriem veic Svētku ekoloģiskās pēdas mērīšanu un sagatavo ieteikumus turpmāko Svētku organizēšanai.